Strona główna » Finansowanie projektów
Instytut Badań Edukacyjnych realizuje projekt „Rozwój systemu monitoringu karier absolwentów i absolwentek szkół ponadpodstawowych”, który jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).
Projekt stanowi odpowiedź na potrzebę ulepszenia i rozbudowy istniejącego systemu monitoringu karier. Głównym celem projektu jest dopasowanie zakresu informacji gromadzonych w systemie oraz sposobu raportowania wyników analiz do zróżnicowanych potrzeb wielu kategorii odbiorców: ministra właściwego ds. oświaty i wychowania, organów nadzoru pedagogicznego, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorów szkół, nauczycieli, instytucji rynku pracy, pracodawców, rodziców i uczniów, a także naukowców i badaczy.
System monitoringu karier uruchomiony w 2021 r., tworzony przez Instytut Badań Edukacyjnych (IBE), dostarcza cennych informacji dotyczących sytuacji absolwentów, ale pomija kilka ważnych grup. Nie uwzględnia uczestników Ochotniczych Hufców Pracy (OHP), osób kształcących się w systemie rzemiosła, wymagających kształcenia specjalnego lub cudzoziemców, w tym uchodźców z Ukrainy. Istotną grupą, pominiętą obecnie w systemie, są osoby przedwcześnie przerywające edukację, które według Eurostatu stanowią 6% 18-24 latków. Uzupełnienia wymagają też informacje dotyczące sytuacji zawodowej absolwentów, tak, aby w dokładniejszy sposób prezentować ich poziom zatrudnienia, zgodność wykształcenia z wykonywanym zawodem, a także poziom uzyskiwanych przez nich zarobków. W związku z ograniczeniami obecnie funkcjonującego systemu, projekt przewiduje rozszerzenie zakresu danych administracyjnych pozyskiwanych do monitoringu z dotychczasowych rejestrów (SIO, ZUS) oraz dodanie nowych rejestrów: danych KRUS oraz KAS. Wprowadzenie tych zmian wymaga przygotowania i wdrożenia rozwiązań prawnych, analitycznych i informatycznych, które są przedmiotem projektu.
Ważnym elementem projektu jest także rozbudowa systemu raportowania wyników monitoringu, dzięki któremu będą one dostępne w bardziej przystępnej formie dla szerszego grona użytkowników i użytkowniczek. Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb interesariuszy, kluczowe jest stworzenie możliwości samodzielnego wyboru istotnych dla nich zestawień danych i raportów, z uwzględnieniem m.in. takich kryteriów jak płeć, zawód szkolny i branża lub przekrój terytorialny. Unowocześniony system raportowania wyników będzie zawierał predefiniowane widoki raportów dopasowane do potrzeb poszczególnych grup użytkowników, materiały pomocnicze i edukacyjne, umożliwi także użytkownikom samodzielne budowanie zestawień dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.
Projekt zapewni trwałość swoich efektów poprzez wprowadzenie rozwiązań prawnych, analitycznych i informatycznych umożliwiających udoskonalenie sposobu realizacji ważnego zadania publicznego wspierającego realizację polityki oświatowej. Modernizacja systemu monitoringu zwiększy zarówno zakres prezentowanych informacji, jak i dostępność wyników, które będą publikowane w interaktywnej, czytelnej formie.
W projekcie przyjęto uzyskanie następujących rezultatów:
Osiągnięciu ww. rezultatów służy realizacja następujących zadań:
Odbiorcami ww. działań są:
Informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.) zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje) za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Partner Projektu: Centrum Informatyczne Edukacji
Wartość Projektu wynosi 12 938 240,67 zł, w tym wysokość wkładu Funduszy Europejskich 10 676 636,20 zł
Data podpisania umowy: 18.01.2024 r.
Dofinansowanie z budżetu państwa: 2 261 604,47 zł
Projekt realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (FERS).